J.A.V.

Zmones, ivykiai, susitikimai


Studijos

Pragyvenimas

Stipendijos


Adresu knygute
Nuorodos
Aplinkrastis

Talkininkauja


Straipsniai   

TOEFL EGZAMINAS: STRUKTURA IR TAKTIKA

Tomas Tamulis

ttamulis@hsc.usf.edu


TOEFL (Test Of English as a Foreign Language) galima laikyti Studiju uzsienyje informaciniame centre.
Oficialus TOEFL tinklapis: www.toefl.org


2001 metais Tomas Lietuvoje pasidalino patirtimi apie studijas JAV. Apie jo paskaitas galite paskaityti SIAME STRAIPSNYJE (reikes Acrobat Reader).


 Izangos zodis
 Trumpai apie TOEFL
 Pasiruosimas TOEFL
 Egzamino datos nustatymas
 Vertingi patarimai
 Bendri patarimai del TOEFL egzamino
 Egzamino rezultatai
 Apie autoriu

1. IZANGOS ZODIS

Sie patarimai yra skirti visiems, kas domisi arba artimiausiu metu ketina laikyti TOEFL testa. Pagrindine priezastis, paskatinusi isdestyti savo mintis ir patarimus, buvo mano asmenine patirtis ruosiantis TOEFL ir vertingi patarimai, kurie nemaza dalimi prisidejo prie geresniu rezultatu testo diena. Rasant siuos apibendrinimus buvo atsizvelgta ne tik i daugelio issilaikiusiu testa studentu bei aukstesniuju klasiu moksleiviu, bet ir daugeli metu TOEFL paruosiamuosiuose kursuose destanciu destytoju patarimus.

Kita, taciau ne maziau svarbi, priezastis ta, kad nors ir siuo metu yra lengvai prieinama gausybe testo pasiruosimui skirtos literaturos, atskiros knygos gana skirtingai aiskina pasiruosima testui ir testo uzduotis. Manau, kad jau niekam ne naujiena, kad nuo 1998 metu birzelio menesio buvo pradeta taikyti pasikeitusi kompiuterine testo versija, taciau iki siol dauguma pasiruosimui naudojamu knygu yra skirtos ankstesniam nekompiuteriniam testo variantui.

Manau, kad kai kam isdestytos mintys pasirodys jau zinomos, taciau nuosirdziai tikiuosi, kad atsiras nemazai tokiu, kuriems sie patarimai bus naudingi ruosiantis testui ir bent maza dalimi prisides prie geresniu rezultatu testo diena.

puslapio pradzia

2. TRUMPAI APIE TOEFL

TOEFL, arba Test of English as a Foreign Language, yra Educational Testing Service (ETS), esancio JAV, daugelyje pasaulio saliu organizuojamas testas. Testo pagalba siekiama patikrinti egzaminuojamojo, kurio gimtoji kalba nera anglu, anglu kalbos zinias. Testo metu gautas pakankamas balu skaicius reikalingas stojant mokytis i JAV, Kanados bei kitu saliu universitetus ar koledzus, kuriuose kursai yra destomi anglu kalba. Testu metu surinktas aukstas balu skaicius gali oficialiai patvirtinti geras anglu kalbos zinias vykstant i konferencija, seminara ar vasaros kursus, kai pagrindine renginio kalba yra anglu. Testas yra mokamas (dabartine kaina 110 USD) ir galioja 2 metus nuo egzamino datos. Informacija apie ETS ar TOEFL testa bei jo pasiruosimui skirta medziaga (kuria galima is karto uzsisakyti) galima rasti Internete adresais:

ETS: www.ets.org
TOEFL: : www.toefl.org

TOEFL sudarytas is 4 pagrindiniu skyriu (Listening, Structure, Reading bei Writing), ir bendra testo trukme yra mazdaug 4 h.

  • Listening section tikrina snekamosios anglu kalbos igudzius klausantis dialogo tarp 2 zmoniu arba pokalbio zmoniu grupeje (kalba 4-5 zmones). Isklausius trumpa dialoga arba pokalbi pateikiami klausimai, viso nuo 30 iki 50 klausimu. Viso skyriaus trukme svyruoja nuo 40 iki 60 min, taciau nuo 25 iki 35 min trunka klausomi pokalbiai ir tik 15-25 min tenka teisingu atsakymu parinkimui is galimu 4 variantu.

  • Structure section tikrina anglu kalbos gramatikos zinias pateikiant 2 tipu uzduotis - sakinius, kuriuose (1) reikia parinkti ir irasyti teisinga zodi ar fraze arba (2) surasti pateiktame sakinyje klaidinga zodi ar zodziu jungini. Structure skyriuje reikia atsakyti i 20-25 klausimus, kuriems skiriama 15-20 minuciu.

  • Reading section pateikiami trumpi tekstai ir nuo 44 iki 60 klausimu, kurie susije su juose pateikiama informacija ar autoriaus poziuriu nagrinejamos temos atzvilgiu. Perskaityti pateiktus tekstus bei atsakyti i klausimus ir parinkti teisingiausia atsakyma reikia per 70-90 minuciu.

  • Writing section yra privaloma TOEFL testo dalis, kur pateikta tema reikia isdestyti savo nuomone ir argumentuotai paremti arba paneigti si teigini. Galimi temu pavyzdziai - Some people believe that university students should be required to attend classes. Others believe that going to classes should be optional for students. Which point of view do you agree with? arba Some people think that children should begin their formal education at a very early age and should spend most of their time on school studies. Others believe that young children should spend most of their time playing. Compare these two views. Which view do you agree with? Why?, ir pan. Rasinelio (essay) rasymui skiriama 30 minuciu.

Kadangi testas patikrina per tam tikra laiko tarpa igytas anglu kalbos zinias bei patikrina turimus gramatikos, klausimosi, skaitymo ir trumpu rasineliu rasymo igudzius, ne vienas vadovelis, metodas ar uzsienio kalbos mokymosi kursai negali paruosti siam testui, jei Jus tik ka pradejote mokytis anglu kalbos. Norint islaikyti egzamina reikia tureti keleriu metu mokymosi igudzius bei pakankamus anglu kalbos pagrindus. Taciau TOEFL yra standartizuotas testas, turintis tam tikra struktura su standartinemis uzduotimis. Be jokios abejones, efektyvus pasiruosimas testui, atsizvelgiant i testo specifika, neabejotinai pagerins dabartinius igudzius sprendziant standartines TOEFL testo uzduotis.

puslapio pradzia

3. PASIRUOSIMAS TOEFL

Jau minejau, kad pasiruosimas TOEFL yra ne anglu kalbos mokymasis, o daugiau igudziu kaip greitai ir be klaidu spresti standartines testo uzduotis pagerinimas. Pirmiausias zingsnis, nusprendus ruostis testui ar tik besidomint juo, yra atidziai isstudijuoti TOEFL testo informacini biuleteni (TOEFL Information Bulletin for Computer-Based Testing), kuriame detaliai aprasomas pats testas, testo datos nustatymo tvarka, analizuojami dazniausiai iskylantys klausimai, pateikiami uzduociu pavyzdziai ir kita vertinga informacija, susijusi su testu. Bukletas yra nemokamas ir ji galima gauti Studiju uzsienyje informacijos centre Vilniuje (Universiteto 3, 40-as kabinetas, Vilnius) bei Jaunimo karjeros centre Kaune (Laisves al. 53-202, Kaunas, tel. 22-81-51) arba atsisiusti pastu nusiuntus prasyma ETS adresu:

TOEFL Services
Educational Testing Service
P.O. Box 6151
Princeton, NJ 08541-6151
USA

E-mail: toefl@ets.org

Pradejus ruostis testui reikia (1) specialios testo ruosimuisi skirtos knygos (skirtingos leidyklos pateikia skirtingus testo pasiruosimui skirtus vadovelius su audiokasetemis arba be), kur aprasomas tiek pats testas bei jo struktura, tiek yra testo pavyzdziai su atsakymais; (2) Listening skyriui skirtos audiokasetes; (3) neseniai sukurtas kompiuterinio testo varianto pavyzdys kompaktiniame diske (TOEFL Sampler); ir (4) gana didelis kiekis literaturos, skirtos pasiruosimui atskiriems testo skyriams (pavyzdziui, Penguin leidyklos knygutes, skirtos TOEFL testo pasiruosimui: Listening Comprehension; Structure and Written Expression; Reading Comprehension & Test Dictionary, ir pan.).

Sios mokymosi priemones naudojamos tiek ruosiantis testui individualiai, tiek lankant privacius paruosiamuosius kursus. Lankant paruosiamuosius kursus, medziaga dazniausiai duoda patys organizatoriai. Ruosiantis individualiai, reikiama medziaga tenka arba nusipirkti (tai nera pigu), arba pasiskolinti is anksciau laikiusiuju draugu bei pazistamu (gana populiarus budas tarp studentu Lietuvoje). Dauguma universitetiniu biblioteku (pvz., VDU) turi nemazai testo ruosimuisi skirtos medziagos, kuria galima pasiimti i namus arba studijuoti vietoje. Kitas kelias yra kreiptis i Studiju uzsienyje informacini centra Vilniuje arba Jaunimo karjeros centra Kaune (anksciau nurodytais adresais), kur trumpam laikui uz simbolini mokesti (nuo 2000 metu vasario menesio pradetas imti simbolinis 1 lt mokestis 1 dienai) galima pasiskolinti TOEFL testo ruosimuisi skirtos medziagos (mokomuju knygu, audiokaseciu, TOEFL Sampler CD). Cia taip pat galima gauti vertingos informacijos apie tarptautines programas, studijas/stazuotes uzsienyje, ju finansavima bei apie GRE, GMAT bei kitus testus.

Kuri buda pasirinkti - lankyti privacius paruosiamuosius kursus ar ruostis individualiai - yra asmeninis reikalas. Efektyviai pasiruosti galima tiek lankant privacius kursus, tiek ruosiantis individualiai.

TOEFL paruosiamieji kursai destomi daugelyje privaciu anglu kalbos mokymo mokyklu pagrindiniuose Lietuvos didmiesciuose ir ju kaina svyruoja nuo 800 iki 1600 litu (2000 m. pavasario kainos), o trukme - nuo 3 iki 6 menesiu. Uzsiemimai dazniausiai vyksta 2-3 kartus per savaite. Privacius kursus pirmiausia rekomenduociau lankyti tiems, kurie turi mazai laisvo laiko arba mazai vidines disciplinos "pasisvesti" keletai menesiu ganetinai monotonisku ir nuobodziu studiju sprendziant standartines testo uzduotis. Reikia pasakyti, kad kaina ne visuomet atspindi paruosiamuju kursu lygi ir kokybe, taigi pasirenkant firma svarbu atkreipti demesi i destytojo kvalifikacija, patirti destant TOEFL kursus ir anksciau kursus lankiusiu nuomone.

Taciau galutinis rezultatas priklausys nuo Jusu paciu uzsispyrimo ir kantrybes. Individualus ruosimasis leidzia pasiekti tikrai ne mazesnius, o daznai ir geresnius rezultatus. Ruosiantis individualiai pasiruosimui reikia planuoti skirti vidutiniskai nuo 2 iki 3 menesiu, nes vien testo datos paskyrimas (apie tai bus kalbama veliau) uztrunka apie 2-3 savaites. Mokinantis individualiai reikia atidziai isstudijuoti visa prieinama medziaga apie testa bei stengtis isspresti kuo daugiau standartiniu testo uzduociu, atsizvelgiant i atskiram testo skyriui skirta laika. Pagrindinis pasiruosimo tikslas dirbant individualiai yra ismokti greitai surasti teisinga (tiksliausia) atsakyma. Zodis "surasti" ypac teisingai atspindi testo specifika, nes parenkant teisinga atsakyma is keturiu variantu reikia sugebeti greitai bei nesigilinant i visa sakini (ar teksta) ivertinti duota salyga ir greitai, taciau tiksliai, sugebeti parinkti tinkamiausia atsakymo varianta. Taciau netgi nezinant tikslaus (teisingo) atsakymo, galima sekmingai pasinaudoti eliminavimo ir spejimo taktika, kai atmetame netinkamus, t.y. tikrai klaidingus, atsakymus. Pagrindinis tikslas ruosiantis testui yra kuo daugiau praktikuotis sprendziant anglu kalbos gramatikos ir skaitymo testus, kurie sudaryti pagal TOEFL specifika (t.y., po pavyzdzio seka 4 galimi atsakymo variantai), nes reikia iprasti spresti standartines uzduotis, kurioms skirtas ribotas laikas. Siuo metu yra isleista ir didesniuose knygynuose galima nesunkiai rasti nemazai sio tipo mokomosios medziagos, kuri lietuviu autoriu parengta atsizvelgiant i TOEFL specifika ir puikiai tinka ruosiantis testui (pvz., I. Jaskunaites parengtos English Grammar Test (1997) bei English Test (1999) knygutes). Taip pat reiketu kiek imanoma dazniau klausytis anglu snekamosios kalbos (tam tikslui tinka TV, kino filmai, kalbos mokymuisi skirtos audio kasetes).

puslapio pradzia

4. EGZAMINO DATOS NUSTATYMAS

Testo data ir laika paskiria ETS atsizvelgiant i Jusu nurodyta pasirinkta menesi bei diena. Pageidaujama testo laikymo data, kartu su kitais asmeniniais duomenimis, reikia nurodyti uzpildant specialia anketa - TOEFL International Test Scheduling Form. Uzpildyta anketa ir 100 USD banko ceki (ar kita apmokejimo tipa patvirtinanti dokumenta) reikia issiusti Regioniniam registracijos centrui (Regional Registration Centers - RRC). Lietuva priklauso 12 Regionui Olandijoje. Mineta anketa su banko piniginio pervedimo dokumentu reikia issiusti adresu:

CITO/Sylvan Learning Systems B.V.
P.O. Box 1109
6801 BC Arnhem
The Netherlands

Informacija galima gauti:
Tel.: +31 26 352 1577
Fax: 31 26 352 1278
e-mail: registration@cito.nl

Tik pradejus ruostis TOEFL reikia apsvarstyti tinkamiausia data testo laikymui ir stengtis kuo anksciau issiusti dokumentus nurodant pageidaujama laika. Ypac tai aktualu ketinantiems testa laikyti lapkricio-gruodzio menesiais, kai atsiranda daugiausia norinciu laikyti testa. Siuo atveju pateikus dokumentus likus tik kelioms savaitems ir esant dideliam norinciuju skaiciui, RRC centras paskirs testo diena, kuri gali visu menesiu skirtis nuo norimos. Centrui tikrai nerupi jokie universitetuose nustatyti terminai stojamuju dokumentu pateikimui. Taigi, dokumentus su nurodyta testo laikymo data reiketu issiusti bent pries menesi iki pasirinktos egzamino dienos. Tada galima buti visiskai ramiam, kad centras paskirs Jusu norima data. Manyciau , kad geriausia (ir pigiausia) atlikti apmokejima banko cekiu, o esant kokiems nors neaiskumams del apmokejimo tipo drasiai kreipkites i pati banka.

Gavus atsakyma su nurodyta testo data ir del vienokiu ar kitokiu priezasciu negalint laikyti egzamino nurodyta diena, galima kreiptis pakeisti testo diena i velesne, taciau tai papildomai kainuos 20 USD. Atsisakius laikyti testa ir likus iki testo datos ne maziau kaip 3 darbo dienoms, bus grazinta dalis pinigu (60 USD). Perlaikyti testa bus galima tik po menesio. Pavelavus i testa, ji laikyti neleidziama ir sekantis egzaminas galimas tik po menesio (pinigai tokiu atveju negrazinami). Pats testas yra laikomas CITO/Sylvan centre, kuris yra VU patalpose Sauletekio al. 9, Vilniuje.

puslapio pradzia

5. VERTINGI PATARIMAI

Labiau isigilinus i testa, galima surasti nemazai bendru bruozu, charakteringu atskiriems skyriams, kuriu zinojimas nemaza dalimi prisides prie geresnio pasiruosimo testui. Sprendziant TOEFL uzduotis kiekvienas naudojasi indivualia (sau tinkamiausia) strategija, kurios pagalba sugeba tiksliai bei greitai susipazinti su pateikta uzduotimi ir surasti teisinga atsakyma. Tikiuosi, kad sios pastabos bei patarimai bent nedidele dalimi pagerins Jusu dabartinius igudzius. Zemiau pateiksiu pagrindinius patarimus ruosiantis bei sprendziant uzduotis Listening, Structure, Reading ir Writing skyriuose ir bendrus patarimus del TOEFL testo. Siekiant sekmingai panaudoti siuos patarimus pries tai pageidautina susipazinti su TOEFL testo struktura bei pavyzdziais is testo ruosimuisi skirtu knygu ir TOEFL Informacinio biuletenio.

LISTENING SECTION

  • Listening skyriuje, kurio bendra trukme nuo 40 iki 60 min., pokalbiai trunka nuo 25 iki 35 min. ir per likusias 15-25 minutes reikia atsakyti i nuo 30 iki 50 klausimu; t.y., pateikto klausimo perskaitymui, apgalvojimui bei atsakymo pateikimui reikia planuoti skirti ne daugiau 30 s.

  • Pateiktus dialogus ir trumpus pokalbius reikes klausytis ausiniu pagalba. Ruosiantis testui reikia pasistengti kuo dazniau klausyti teksta su ausinemis, nes girdimas per ausines garsas siek tiek skiriasi nuo to, kuris klausomas "gyvai" ar per garso koloneles. Nors garso kokybe yra geresne uz vidutine, taciau pokalbiu klausymas per ausines bent man buvo gana varginantis dalykas.

  • Klausantis dialogu, kompiuterio monitoriuje matome vaizda su pokalbio dalyviais. Is monitoriuje matomo vaizdo galime suzinoti nemazai informacijos apie pokalbio tema, dalyvius ir veiksmo vieta, kas palengvina girdimos diskusijos supratima. Taciau reikia neuzmirsti, kad pagrindine informacija yra suzinoma klausantis pokalbio per ausines, o labai letai judantis vaizdas kompiuterio ekrane gali ne tiek palengvinti teksto klausimasi, kiek blaskyti demesi ir trukdyti susikaupti.

  • Listening skyriu sudaro 2 atskiros dalys - Part A (Mini-dialogues) ir Part B (Short talks). Egzamino metu strategijos Part A ir Part B dalyse siek tiek skiriasi.

PART A

Part A dali sudaro trumpi dialogai tarp 2 zmoniu, kuriu pagalba norima patikrinti egzaminuojamojo sugebejimas suprasti bei interpretuoti snekamaja anglu kalba. Dazniausiai pateikiamas trumpas dialogas tarp dvieju studentu arba tarp studento ir destytojo.

  • Klausantis trumpus dialogus tarp 2 zmoniu svarbiausia informacija dazniausiai pateikiama dialogo pabaigoje. Taigi, klausantis A dalyje esanciu dialogu reikia ypatinga demesi skirti dialogo pabaigai (aisku, nenuvertinant klausomo pokalbio pradzios) ir ten pateikiamai informacijai.

  • Galimi atsakymai daznai pateikiami ne tik zodiniame, bet ir geometriniu figuru ar paveiksliuku pavidale, taciau to nereikia issigasti, nes tokio tipo uzduotys dazniausiai palengvina bei pagreitina teisingo atsakymo radima.

  • Trumpuose pokalbiuose tikrinamas sugebejimas suprasti snekamaja anglu klaba ir daznai snekamoje kalboje vartojamus frazeologizmus (idioms). Ruosiantis siai Listening skyriaus daliai reiketu papildomai pasimokyti ar pasikartoti pagrindinius, dazniausiai vartojamus, frazeologizmus ir esant galimybei stengtis kiek galima daugiau laiko paskirti TV, kino ar video filmu anglu kalba ziurejimui bei audiokaseciu su tekstais ar dialogais anglu kalboje klausymui.

  • Spejant atsakyma reikia pasirinkti is pirmo zvilgsnio maziausiai panasiai skambanti ar susijusi su pries tai klausytu tekstu. Sioje dalyje tikrinamas zodziu junginio ar idiom'os tikslios reiksmes zinojimas, kuri dazniausiai turi priesinga reiksme nei ja sudarantys atskiri zodziai. Testo sudarinetojai, spedami, kad Jus nezinosite pasakyto frazeologizmo reiksmes ir klausdami ka norejo pasakyti pasnekovas bei tikedamiesi kad "uzkibsite ant sio kabliuko", klaidingus atsakymus sudaro pavartodami klausomo pokalbio metu nuskambejusius zodzius, kurie skamba panasiai kaip pries tai girdetas tekstas, bet yra labai toli nuo tikslios pavartotos idiom'os reiksmes.

PART B

Part B dali sudaro ilgesni dialogai arba diskusijos tarp grupes zmoniu (4-6 zmones), kurios dazniausiai atspindi diskusijas paskaitos metu arba trumpus pokalbius, kuriu metu destytojas auditorijai pristato trumpa paskaita atskira tema.

  • Reikia atidziai klausyti pries kiekviena pokalbi pateikiamo trumpo busimo pokalbio apibendrinimo (pristatymo), kur netiesiogiai pasakoma vertinga informacija apie pokalbio tema, vieta, dalyvius ir busimu klausimu skaiciu.

  • Priesingai nei A dalyje, svarbiausia informacija apie pokalbio tema ar nagrinejamus klausimu dazniausiai sutinkama pokalbio pradzioje - pirmuosiuose keliuose sakiniuose.

  • Klausantis pokalbio ypatinga demesi reikia skirti bei pasistengti isidemeti paminetus faktus, datas, vietoves, pavardes ir pasakotojo poziuri bei nusistatyma nagrinejamu klausimu.

  • Nors diskusijos dazniausiai vyksta akademinemis temomis, t.y. nagrineja mokslinius reiskinius bei problemas, taciau nereikia bijoti visiskai Jums nezinomos temos, nes nagrinejamos temos tikrai nereikalauja tureti specialiu tos srities ziniu ar issimokslinimo, o daugiau yra mokykliniu ziniu lygio.

  • Spejant atsakima, priesingai nei A dalyje, reikia pasirinkti kuo artimesni ar panasiai skambanti kaip ir pries tai girdetas tekstas atsakymo varianta, nes pateikiant klausimus dazniausiai norima patikrinti pokalbyje issakytas mintis ar informacija.

STRUCTURE SECTION

Structure skyriu sudaro 2 tipu sakiniai, kuriuose (1) reikia surasti bei pazymeti klaidinga zodi ar zodziu jungini arba (2) reikia parinkti bei iterpti i pateikta sakini tiksliausia (gramatiskai teisinga) zodi ar zodziu jungini is 4 galimu variantu. Ruosiantis siam skyriui reiketu pakartoti anglu kalbos gramatika ir tuos klausimus, kurie sekasi sunkiausiai.

  • Structure skyriuje per 15-20 minuciu reikia isspresti 20-25 klausimus (pateiktus sakinius). Taigi, vieno sakinio perskaitymui ir klaidos radimui (ar teisingo atsakymo parinkimui) reikia skirti ne daugiau kaip 45-48 sekundes.

  • Skirtingai nei aiskinama ankstesnes (nekompiuterines) versijos TOEFL testo pasiruosimui skirtose knygose, kur nagrinejamas Structure skyrius sudarytas is atskiru 2 daliu su skirtingu tipu sakiniais, sprendziant kompiuterines versijos skyriu skirtingu dvieju tipu sakiniai yra tarpusavyje sumaisyti. Taigi, nereikia is anksto nusiteikti spresti vieno, o veliau kito tipo sakinius siame skyriuje.

  • Siame skyriuje surinkti balai sprendziant minetus dvieju tipu sakinius sudarys tik apie puse visu Structure dalies balu. Kita puses ir galutinis sio skyriaus ivertinimas priklausys nuo rasinelio (essay) ivertinimo Writing skyriuje. Taciau balu perskaiciavimas bei galutinio balu skaiciaus apskaiciavimas yra testo organizatoriu gerai apgalvotas ir del to, kad sis perskaiciavimas vienaip ar kitaip paveiks galutini viso testo ar tik sio skyriaus rezultata, pergyventi tikrai nereikia.

  • Nezinant teisingo atsakimo (ar klaidingo zodzio) efektyviausia iseitis pasinaudoti eliminavimo bei spejimo taktika, kai pirmiausia atmetame tikrai zinomus neteisingus atsakimu variantus (ar gramatiskai teisingus zodzius pirmojo tipo sakiniuose) ir is likusiu keliu variantu spejame teisingiausia. Tai gana patikimas budas su gana didele tikimybe "pataikyti i desimtuka".

READING SECTION

Reading skyriuje pateikiami 6-8 tekstai ir yra tikrinamas sugebejimas greitai perskaityti bei suprasti (interpretuoti) pateiktus tekstus ivairiomis akademinemis temomis, kuriose dazniausiai nagrinejami moksliniai reiskiniai, pasiekimai ar istoriniai ivykiai. Ruosiantis siam skyriui patarciau skaityti nespecializuotas mokslines knygas bei zurnalus, kur nagrinejamos ivairios mokslines temos. Siame skyriuje nepaprastai svarbus ir veiksmingi greito skaitymo igudziai bei platus zodynas.

  • Reading skyriuje per 70-90 minuciu reikes perskaityti pateiktus 6-8 tekstus bei atsakyti nuo 44 iki 60 klausimu.

  • Teksta reikia skaityti greitai, t.y. nedarant pauziu, neskaitant to paties sakinio ar viso teksto kelis kartus bei nesigilinant i atskiro sakinio ar pastraipos reiksme, o labiau stengiantis susidaryti bendra nagrinejamos temos vaizda bei isidemeti pateikiamus faktus, istorinius ivykius, minimas pavardes, vietoves ir kitas tiesiogiai su tema susijusias detales.

  • Jei kurios nors svarbios detales neisidemesite, gavus klausima ekrane visuomet matysite teksta ir galesite surasti reikiama informacija jau atsakinedami i klausimus. Taciau siuo atveju nepaprastai svarbus tokie veiksniai kaip greitis, atidumas bei susikoncentravimas, nes laiko yra skiriama tikrai nedaug ir netgi vienas per ilgas uzsibuvimas gali kainuoti brangiai.

  • Jei kai kuriu zodziu skaitydami teksta nezinote, tikrai nereikia del to nusiminti, nes dazniausiai pilnai uztenka susidaryti bendra nagrinejamos temos vaizda bei atsiminti paminetus faktus ir atskiras detales.

  • Skaitant teksta reikia pasistengti ivertinti autoriaus pozicija ar poziuri nagrinejamos temos atzvilgiu pagal pateikiamus argumentus bei faktus, nes dazniausiai vienas klausimas praso apibudinti pasakotojo pozicija (poziuri).

  • Pagrindine teksto (nagrinejamos temos) mintis beveik visuomet buna pateikta (apibendrinta) pirmuosiuose ar paskutiniuose dviejuose sakiniuose. Taigi, skaitant teksta reikia sukoncentruoti didesni demesi pirmiesiems ir paskutiniems dviems sakiniams, nes dazniausiai perskaicius teksta seka klausimas del galimo pateikto teksto pavadinimo ar pagrindines temos, kuri cia nagrinejama.

  • Reading skyriuje dazniausiai pateikiamos akademines (mokslines) temos, nagrinejancios atskirus mokslinius reiskinius ar istorines bei kulturines temas. Taciau tam tikrai nereikia specialiu ziniu atskiroje mokslineje srityje ir pilnai pakanka mokykliniu ziniu lygio bei bendro moksliniu reiskiniu ar istoriniu/kultuiniu ivykiu raidos supratimo.

  • Nezinant atsakimo veiksmingiausia pasinaudoti eliminavimo ir spejimo taktika, kai pirmiausia atmetame tikrai neteisingus arba visiskai nesusijusius su nagrinejama tema bei pateiktais faktais atsakymus ir parenkame labiausiai artima is likusiu keliu.

WRITING SECTION

Writing skyriuje reikia parasyti nuo 200 iki 300 zodziu (1-1,5 puslapio) apimties rasineli (essay) pateikta tema (Writing topic). Rasineli galima rasyti ant popieriaus arba kompiuteriu.

  • Pries pradedant rasyti reikia atidziai perskaityti pateikta tema ir suprasti, ko is Jusu prasoma. Net ir geriausiai parasytas rasinelis, kuris neatsakys i pateikta tema, bus ivertintas 0.

  • Siame skyriuje reikia argumentuotai isdestyti savo nuomone, paremiancia arba priestaraujancia pateiktam teiginiui. Rasinelis (essay) turi gana griezta standartine struktura. Labai svarbu parasyti savo rasineli nuosekliai bei pateikiant tinkamus (logiskus) argumentus, kurie paremtu Jusu isdestytus teiginius. Pagrindines rasinelio dalys, kurios turetu nuosekliai atsispindeti Jusu rasinelyje yra: 1-2 sakiniu IZANGA (Introduction/Restatement of the issue); 2-4 paremiantys arba priestaraujantys duotai temai PAGRINDINIAI TEIGINIAI (Main points), kur kiekvienas nagrinejamas atskiroje pastraipoje (paragrafe) bei paremiamas 2-3 argumentais (Supporting statements); ir 1-3 sakiniu apibendrinanti PABAIGA arba 1 sakinio PAGRINDINE ISVADA (Conclusion/Concluding statement).

  • Rasinelio rasymui skiriama 30 minuciu. Laikas rasant rasineli bega katastrofiskai greitai, todel nepaprastai svarbu susiplanuoti turima laika ir ji panaudoti efektyviai. Siam tikslui labai tinka "5+20+5" formule, kai pirmosios 5 minutes skiriamos rasinelio suplanavimui ant popieriaus, sekancios 20 minuciu - paties rasinelio rasymui ir likusios 5 minutes - klaidu taisymui. Si formule yra labai veiksminga, nes rasinelio suplanavimas leidzia sistemingai ir nesiblaskant isdestyti savo mintis, jas paremti protingais argumentais ir logiskai parasyti izanga bei rezume. Skubant klaidu isvengti praktiskai neimanoma, todel paskutines 3-5 minutes yra butinos, nes tada pamatai bei gali istaisyti tikrai zioplas klaidas, kuriu greiciausiai nepadarytum, jei rasineli reiketu rasyti neskubant.

  • Galimu rasinelio temu (Writing topics) pavyzdziai pateikti TOEFL Informaciniame biuletenyje. Ruosiantis testui reiketu kuo daugiau praktikuotis rasant rasinelius ivairiomis temomis, kadangi cia nepaprastai svarbus igudziai rasant greitai, argumentuotai ir nuosekliai, t.y. atsizvelgiant i standartine rasinelio struktura bei atskiras jo dalis. Rasinelio struktura bei argumentu logiskumas bus labiau vertinami veiksniai nei nezymios gramatines klaidos. Auksciausias 6 balu ivertinimas gali buti gautas net ir esant nedidelems gramatinems klaidoms.

puslapio pradzia

6. BENDRI PATARIMAI DEL TOEFL EGZAMINO

  • Sprendziant testo uzduotis naudojimasis kompiuteriu yra labai paprastas bei minimalus (pagrindinis darbas atliekamas "pele"), taigi TOEFL gali laikyti net ir pirma karta su kompiuteriu dirbantis zmogus. Prasidejus testui, pries gaunant uzduotis speciali kompiuterine programa apmoko kaip naudotis pele ir klaviatura sprendziant uzduotis (laikas, skirtas apmokymui kaip naudotis kompiuteriu, i testui skirta laika neiskaiciuotas - galite praktikuotis tiek, kol pasidarys visiskai aisku). Nenorintiems laukti testo dienos reiketu pasipraktikuoti su TOEFL Sampler CD, kuriame busite ne tik taip pat "apmokyti", bet ir isspresite realaus kompiuterinio testo pavyzdi.

  • Reiketu isidemeti standartines nuorodas pries kiekviena TOEFL skyriu (Directions), kurios yra visiskai identiskos kiekviename teste. Gerai jas zinodami testo diena galesite is karto pereiti prie uzduociu ir susikoncentruoti ju sprendimui, vietoj to, kad skaitytumete minetas nuorodas.

  • TOEFL testas yra gana itemptas ir alinantis. Todel nepaprastai svarbu testo diena buti gerai pailsejusiam, susikaupusiam bei pasiruosusiam beveik 4 valandu "darbui". Likus dienai iki testo reiketu nutraukti bet koki mokymasi ir si laika praleisti ramiai. Dar pries nustatant testo diena reikia pasistengti issirinkti diena, kada busite laisvas nuo atskiru isipareigojimu, pavedimu, kad egzamino diena galetumete susikoncentruoti tik geresniam savo pasirodymui sprendziant testa. Nakti pries testa reikia pasistengti gerai issimiegoti, nes testas yra ilgas, ir nuovargis sprendziant uzduotis tikrai nepagerins galutinio rezultato.

puslapio pradzia

7. EGZAMINO REZULTATAI

Testo metu galima surinkti nuo 40 iki 300 balu (ankstesniame nekompiuteriniame variante tai atitiko 310 ir 677 balus). Reikiamas surinkti balu skaicius nera grieztai apibreztas, ir skirtingi universitetai dazniausiai reikalauja nevienodo minimalaus balu skaiciaus, - taciau dazniausiai minimumas buna 213 (tai atitinka 550 ankstesniame testo variante) arba 230 (570) balu. Labai retai kuri nors programa reikalauja surinkti ne maziau kaip 250 (600) balu. Taigi, 213 balu rezultatas yra tas minimumas, kuri reikia iveikti testo metu. Galutinis testo balu skaicius gali buti apskaiciuotas pagal atskiruose TOEFL skyriuose (Listening, Structure ir Reading) surinktu balu aritmetini vidurki, dauginant is koeficiento 10. Tai yra, jeigu atskiru skyriu ivertimas bus 20:26:23, galutinis rezultatas bus 230 balu, nes (20+26+23)/3*10=230. Taciau reikia nepamirsti, kad Structure skyriuje surinkti balai sudarys tik puse galutinio sio skyriaus rezultato, o kito puse balu bus apskaiciuota pagal rasinelio (essay) ivertinima. Rasinelio ivertinimas (6-baleje sistemoje), kuris reikalaujamas pateikti stojant i universiteta (dazniausiai pageidaujamas minimumas yra 4 balai) bus ivertintas atskiru balu nuo bendro TOEFL testo ivertinimo.

Preliminarius testo rezultatus, t.y. surinktu balu skaiciu, gausite jau testo diena. Pabaigus spresti testa kompiuteris pateiks galima minimalu ir maksimalu balu skaiciu, kuriame bus ivertintas pasirodymas Listening, Structure ir Reading skyriuose. Minimalus balu skaicius bus bendras testo balu kiekis jeigu is rasinelio (essay) gausite 0 ir maksimalus, jei 6. Taigi, jei, pavyzdziui, gausite uz Listening skyriu - 20, uz Structure - 20-30 (t.y., gausite 20, jei essay bus ivertintas minimumu 0, bei 30, jei uz essay gautumete maksimuma 6) ir uz Reading - 26 balus, tuomet preliminarus TOEFL balu skaicius bus 220-253 balai. Siuos ivertinimus kompiuteris pateiks dar testo diena, ir beliks laukti tik rasinelio ivertinimo, kuris nulems galutini testo rezultata. Taciau vienaip ar kitaip galutinis rezultatas bus ribose tarp minimalaus ir maksimalaus balu, kuriuos kompiuteris apskaiciuos is karto po testo kaip preliminaru surinktu balu skaiciu.

Rasinelis bus ivertintas po 2 savaiciu (rasant rasineli kompiuteriu) arba po 5 savaiciu (rasant rasineli ant popieriaus). Taigi, oficialus atsakymas pastu bus atsiustas praejus mazdaug 3 arba 6 savaitems po testo.

Pabaigai reikia pasakyti, kad pateikiant dokumentus bakalauro, magistro ar doktoranturos studiju programoms, JAV, Kanados aukstosios mokyklos ir dauguma Vakaru Europos universitetu nepriima TOEFL rezultatus patvirtinanciu kopiju bei reikalauja atsiusti oficialu testo rezultatus patvirtinanti dokumenta is TOEFL centro JAV (isimtis - ivairios mokslines stazuotes, konferencijos bei vasaros kursai). Tam tikslui reikia zinoti mokslines institucijos (4 skaiciu) ir departamento (2 skaiciu), i kuri siunciate dokumentus, kodus. Pavyzdziui, Biochemijos katedra (kodas - 34) Teksaso Universitete, San Antonio (kodas - 6919). Pageidaujamos institucijos ir departamento kodus reikia pateikti specialioje formoje (Score Report Request Form), kuri yra Informaciniame biuletenyje, ir issiusti i TOEFL centra Princeton'e, JAV. Prasymas issiusti pazyma apie Jusu testo balus i atskira universiteta (ar kita moksline institucija) kainuoja 11 USD. Taigi, norint pateikti pazymas i 4 institucijas reikes sumoketi atitinkamai 44 USD. Laikant TOEFL galima nemokamai issiusti oficialias pazymas i 5 universitetus testavimo centre Vilniuje is karto po testo. Einant laikyti egzamino tikrai nebutina zinoti atskiro universiteto ir katedros kodus (jie bus pateikti kompiuteryje), taciau turite zinoti universitetus ir programas, i kurias norite nemokamai persiusti rezultatus.

puslapio pradzia

8. APIE AUTORIU

1999 metais pabaigiau magistro studijas Vytauto Didziojo universitete ir tais paciais metais pradejau mokytis VDU Aplinkotyros fakultete doktoranturoje. 2001 metais istojau i University of South Florida, kur siuo metu esu doktorantas.

Jei turesite neaiskumu ar pastabu del TOEFL testo, rasykite ttamulis@hsc.usf.edu. Linkiu istvermes bei sekmes ruosiantis testui ir egzamino diena.

Tomas Tamulis


puslapio pradzia
i pirma puslapi

Puslapis atnaujintas: 2002 m. vasario 10 d.

Siulymus, pastabas, klausimus siuskite adresu: jav@langas.net